
Planine Alborz i Dolina Alamut
Posle sletanja u Teheran, iranska agencija sa kojom smo putem interneta dogovorili automobil i vozača, ispunjava svoj deo posla. Pežo Pars, najčešći automobil u Iranu, lokalne proizvodnje, sa Mr. Mortezom za volanom, stižu ispred hotela u rano popodne. Krećemo put severozapada, ka prvom delu unapred ugovorenog 13-dnevnog putešestvija po Iranu – planinama Alborz i Dolini Alamut...
![]() |
Pogled sa tvrđave Alamut / Photo: Ivana Dukčević Buđa © All rights reserved |
![]() |
Tvrđava Alamut / Photo: Ivana Dukčević Buđa © All rights reserved |
Narednog jutra, na stotinak metara ispred kuće, ispred nas se ukazala 200 metara visoka, sivkasta stena sa ostacimaTvrđave Alamut (Alamut Castle ili Gazor-khan Castle), na vrhu. U XI veku, na ovom mestu nastala je reč „asasin“, i potom ušla u upotrebu u mnoge svetske jezike. Izvesni Hasan Saba (Hasan Sabah), odmetnik od pravovernog islama, rešio je da bazu postavi na nepristupačnom mestu i odatle, uz pomoć vrlih mladića iz okolnih sela koji su mu se priključili, teroriše okolinu. Navodno, oni nisu znali da im je u piće i hranu stavljao hašiš, a kada je droga počinjala da deluje, naređivao im gde da idu i koga da napadnu. Kažu da su bili nemilosrdni. Reč „asasin“ nastala je od persijskih reči „hašaš“ i „ijun“, što znači „uživaoci hašiša“. Hasanu i njegovoj družini, decenijama niko nije mogao ništa. Niko osim Mongola, koji su na svom putu ka zapadu, krajem XI veka, zbrisali asasinsko gnezdo.
Na vrhu nekada neosvojive stene, osim ostataka zidina i ponekog luka, do današnjih dana nije ostalo mnogo toga. Ipak, i sam pogled odozgo na selo Gazor-kan, zelene zasade pirinčanih polja u proleće, voćnjake koji se bele od cvetova i snežne vrhove svuda u krug, definitivno je vredan svakog napora. Osim Tvrđave Alamut, na sat vremena kolima od sela nalazi se jedna od najpoznatijih prirodnih atrakcija doline Alamut – prelepo tirkizno jezero Evan (ili Ovan)
.
![]() |
Jezero Evan / Photo: Ivana Dukčević Buđa © All rights reserved |
Ivana Dukčević, UMETNOST PUTOVANJA